Ocena zagrożenia wybuchem to dokument, który analizuje miejsca, gdzie mogą wystąpić atmosfery wybuchowe. Autor opracowania wskazuje pomieszczenia zagrożone wybuchem, wyznacza w pomieszczeniach i przestrzeniach zewnętrznych odpowiednie strefy zagrożenia wybuchem (strefa 0, 1, 2 w przypadku gazów, par, cieczy lub 20, 21, 22 w przypadku pyłów). Na podstawie wyznaczonych stref, opracowuje się graficzną dokumentację klasyfikacyjną oraz wskazuje czynniki mogące w nich inicjować zapłon. Ocena ryzyka wybuchem jest kluczowym elementem tej analizy, ponieważ pomaga określić miejsca szczególnie narażone na wystąpienie niebezpiecznych atmosfer.
Wymóg opracowania oceny zagrożenia wybuchem wynika z postanowienia § 37 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Analiza zagrożenia wybuchem musi być przeprowadzona zgodnie z wymogami prawnymi, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo w strefach ryzyka.
Ważne jest, aby autor opracowania był w stanie przeanalizować dokładnie przestrzenie i określić realne zasięgi stref (ze względu na brak doświadczenia w tym zakresie, potrafią być one często przeszacowywane, co wiąże się z konsekwencjami dla danego zakładu w postaci wykonywanych zabezpieczeń, czy też wymaganiami ubezpieczyciela).
Wyznaczenie odpowiednich stref zagrożenia wybuchem czy zakwalifikowania pomieszczenia jako zagrożonego wybuchem jest bardzo trudnym i złożonym zadaniem opierającym się na wielu wzorach matematycznych i metodach uproszczonych (szacowania prawdopodobieństwa itp.). Odpowiedni wybór osoby sporządzającej dokument jest niezwykle ważny. Jako zespół spotykamy się z opracowaniami, które nie są poparte żadnymi danymi, a wyznaczone strefy zagrożenia wybuchem nijak mają się do rzeczywistości (np. wyznaczanie strefy zagrożenia wybuchem w promieniu 15 metrów, gdy przybliżony rozmiar strefy naszym zdaniem mógłby wynosić około 0,5 metra). Przykład stanowi również kwalifikowanie pomieszczeń jako zagrożonych wybuchem, gdzie wyznaczenie takiego pomieszczenia niesie za sobą potężne konsekwencje, jeżeli chodzi o warunki techniczno-budowlane. W takim przypadku konieczne jest zapewnienie szeregu wymagań i spełnienia bardziej rygorystycznych przepisów. Dodatkowym skutkiem takiego opracowania są wymagania ubezpieczyciela wobec zakładu.
Jeśli wybiorą Państwo do realizacji tego przedsięwzięcia naszą firmę, zapewniamy, że w przypadku zbyt dużych stref lub pewnych niedociągnięć pomagamy wybierać rozwiązania, które sprawią, iż zasięg strefy zostanie zmniejszony (lub strefa nie wystąpi) czy też pomieszczenie nie będzie kwalifikowane jako zagrożone wybuchem, np. poprzez zastosowanie odpowiedniej wentylacji. Dialog jest naszym oczkiem w głowie. Naszym celem jest dobra współpraca ze Zleceniodawcą i zapewnienie odpowiedniej satysfakcji klienta, a nie „sprzedanie projektu”. Ochrona przeciwwybuchowa to kluczowy element naszego działania, którego priorytetem jest bezpieczeństwo.
Ocena zagrożenia wybuchem pozwala na zapewnienie większego bezpieczeństwa w miejscu pracy, poprzez większą świadomość na temat występujących zagrożeń związanych z możliwością wystąpienia atmosfery wybuchowej. Analiza zagrożenia wybuchem dostarcza cennych informacji, które pomagają w podejmowaniu decyzji dotyczących środków zapobiegawczych.
Dodatkowo można sporządzić Dokument Zabezpieczenia przed Wybuchem (często te dwa dokumenty mylone są naprzemiennie), by wskazać środki ochronne i ocenić, czy występujący poziom zabezpieczeń jest akceptowalny, czy też wymaga wprowadzenia dodatkowych środków.
Sporządzenie dokumentu wymagane jest stosownymi aktami prawnymi. W obiektach i na terenach
przyległych, gdzie są prowadzone procesy technologiczne z użyciem materiałów mogących
wytworzyć mieszaniny wybuchowe lub w których materiały takie są magazynowane, dokonuje się
oceny zagrożenia wybuchem.
Co to mogą być za materiały/procesy tworzące mieszaniny wybuchowe? Są to np.:
Oceny zagrożenia wybuchem dokonują: inwestor, projektant lub użytkownik decydujący o procesie technologicznym. Przygotowanie opracowania polega w dużej mierze na współpracy inwestora z osobą sporządzającą dokument. Inwestor posiada kompletną wiedzę w zakresie prowadzonego procesu technologicznego i jego złożoności. Autor opracowania musi dokładnie zrozumieć proces i wskazać potencjalne miejsca, gdzie może dojść do tworzenia się atmosfery wybuchowej. Analiza zagrożenia wybuchem, oparta na danych technologicznych, to klucz do precyzyjnej dokumentacji.
Jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnienie, iż dokument dotyczący ochrony przeciwwybuchowej jest na bieżąco aktualizowany. Ponownej oceny dokonuje się w przypadkach, gdy doszło do zmian mogących mieć wpływ na przeprowadzoną ocenę. Mogą to być np. zmiany dotyczące:
miejsca pracy urządzeń,
warunków ochrony przeciwpożarowej,
warunków techniczno-budowlanych,
urządzeń pracujących w strefie zagrożenia wybuchem,
części procesu technologicznego/organizacji pracy (np. zmiana poszczególnych urządzeń, zmiana częstotliwości procesu itp.).
Cena oceny zagrożenia wybuchem zależy od wielu czynników m.in. od wielkości analizowanej przestrzeni (instalacji, magazynu), ilości miejsc do oceny, dostępnej dokumentacji projektowej, rodzaju prowadzonej działalności, rodzaju substancji palnych. Do ustalenia ceny konieczne jest wykonanie wizji lokalnej. Jeżeli spotkają się Państwo z wyceną poprzez maila (skrajnie niską ceną), bez wyżej wymienionych informacji – proszę koniecznie uważać na takie oferty, gdyż może nieść to za sobą konsekwencje dla zakładu! Tylko kompleksowa ocena ryzyka wybuchem połączona z rozmową jest dokumentem przydatnym i nieprzysparzającym problemów w prowadzonej działalności.
Zapraszamy do kontaktu, aby rozpocząć współpracę i zwiększyć poziom bezpieczeństwa w Państwa obiekcie. Wybierając naszą firmę, otrzymujesz profesjonalne, dostosowane do Twoich potrzeb i wymagań opracowanie Oceny Zagrożenia Wybuchem, które pozwoli Ci skutecznie zarządzać zagrożeniami wybuchowymi i chronić swoje mienie oraz pracowników.
Nasza misja to nie tylko kompleksowa dokumentacja w zakresie ochrony przeciwpożarowej, ale również zaangażowanie w pomoc społeczności – 5% kwoty netto każdej wystawionej faktury VAT przekazujemy na rzecz organizacji pożytku publicznego.