Data dodania wpisu: 15 czerwca 2024


Każda firma ma obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego swoim pracownikom i klientom. W tym celu należy wdrożyć szereg działań prewencyjnych, a także posiadać odpowiednią dokumentację ppoż.

Spis treści:

Dokumentacja z zakresu ochrony przeciwpożarowej


Na etapie bieżącej działalności należy pamiętać przede wszystkim o szkoleniach, dokumentacji, przeglądach. W niniejszym opracowaniu skupimy się na podstawowych dokumentach jakie powinno się posiadać by zapewnić odpowiednią ochronę przeciwpożarową. Wszystkie niżej wymienione dokumenty są opcją i mogą być lub nie być wymagane, w zależności od danej sytuacji zakładu. Są to m.in.:


  • Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego – zawiera zasady postępowania w przypadku pożaru w danym obiekcie, obejmuje informacje o zagrożeniach pożarowych, planach ewakuacyjnych, czy instrukcjach użycia gaśnic. IBP musi być na bieżąco aktualizowana.
  • Operat przeciwpożarowy – konieczny do uzyskania zezwolenia na zbieranie, przetwarzanie, wytwarzanie odpadów, zawiera warunki ochrony przeciwpożarowej miejsc magazynowania odpadów, obejmuje analizę magazynowanych odpadów.
  • Ocena Zagrożenia Wybuchem – wskazuje pomieszczenia zagrożone wybuchem, wyznacza w pomieszczeniach i przestrzeniach zewnętrznych odpowiednie strefy zagrożenia wybuchem, obejmuje wskazanie czynników mogących w nich zainicjować zapłon
  • Dokument Zabezpieczenia przed Wybuchem – wykazuje przestrzenie zagrożone wybuchem wraz z ich klasyfikacją na strefy, zawiera terminy dokonywania przeglądów stosowanych środków ochronnych, opisuje środki ochronne, które zostaną podjęte w celu spełnienia wymagań określonych w rozporządzeniu oraz ograniczenia szkodliwych skutków wybuchu
  • Audyt przeciwpożarowy – identyfikuje i ocenia ryzyko pożarowe w danym obiekcie, zawiera rozwiązania poprawiające ochronę przeciwpożarową, wskazuje niezgodności z obowiązującymi przepisami przeciwpożarowymi.

Usługi ppoż w Poznaniu


Opracowujemy dokumentację Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego wraz z jej aktualizacją. Dokumentacja jest zgodna z obowiązującymi przepisami i dostosowana do specyfiki firmy i obiektu. Ponadto, jakość przedstawionych przez nas dokumentów jest na najwyższym poziomie, a ceny są konkurencyjne.


Wykonany przez nas operat przeciwpożarowy cechuje się zgodnością z najnowszymi rozporządzeniami i ustawami, czego rezultatem jest wydanie pozytywnej decyzji przez właściwego miejscowo Komendanta Miejskiego/Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej. Decyzja ta stanowi załącznik do zezwolenia, który wydawany jest przez Starostę lub Marszałka.


Do dokumentacji związanej z wybuchem podchodzimy z bardzo dużą starannością. Wykonujemy DZPW oraz OZW w oparciu o dostępne normy, doświadczenie oraz wiedzę inżynierską. Odpowiednie obliczenia i wyznaczenie zasięgu strefy zagrożenia wybuchem jest bardzo istotne w zakładzie. Autorzy opracowań z innych firm potrafią przesadnie przeszacowywać zasięgi stref, co ma swoje konsekwencje w późniejszych działaniach w zakładzie.


Opracowany przez nas audyt przeciwpożarowy to kompleksowa ocena bezpieczeństwa pożarowego w Twojej firmie. To my zidentyfikujemy zagrożenia i słabe punkty. W zamian za to przedstawimy Ci zalecenia w zakresie poprawy ochrony przeciwpożarowej.

Podsumowanie


Posiadanie aktualnych dokumentów ppoż. jest niezwykle ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego w firmie. Dokumenty te stanowią podstawę do działań prewencyjnych i postępowania w przypadku pożaru. Brak odpowiedniej dokumentacji, w tym nieprzestrzeganie przepisów przeciwpożarowych może skutkować odpowiedzialnością karną, a w razie pożaru – utrudnić działania ratownicze i zwiększyć ryzyko strat.